פרק 4 – על אלקנה, חנה ופנינה

הסיפור על אלקנה ושתי נשותיו, חנה פנינה, הוא אחד מהסיפורים המשפחתיים הדרמטיים במקרא.

על סיפור מרתק זה בפרק שלפנינו. האזנה נעימה 🙂


powered by podcast garden

הורדת הפרק

קריאת הפרק:

שלום לכל המאזינים.  תודה שאתם מצטרפים לפרק נוסף מתוך התנ"ך, שיוקדש הפעם לסיפורם של אלקנה ושתי נשותיו, פנינה וחנה – ומכאן שאנחנו מדברים על פרק א' שבספר שמואל.

 

סיפורם של השלושה הוא סיפור על משפחה שבה נשבר הסדר ההיררכי שקבע את מקומה של האישה, שחייתה בבית שבו הגבר היה נשוי ליותר מאישה אחת.

ושבירת הסדר, הפכה את שתי נשותיו של אלקנה לאויבות, לצרות זו לזו.

 

הסיפור מתרחש על רקע  שינויים מרתקים שהתחוללו במבנה החברה השבטית שחייתה בזמנם בישראל.

ולכן בפרק זה נדבר הן על משפחתו של אלקנה, והן על החברה שבה חיו.

 

אך לפני שנתקדם, נעשה חניה קצרה בפינת פניני הלשון, שעברה יחד איתי מהפודקאסט הקודם אל הנוכחי.

את שתי הפנינים לקחתי מהפרשה שעליה נדבר היום.

 

הראשונה היא

מָנָה אַחַת אַפָּיִם

מנה אחת אפיים, היא מנה כפולה. כמו יד, ידיים ; עין, עיניים. וכמו רמה, רמתיים.  רמתיים היה שם הישוב שבו התגוררו אלקנה ושתי נשותיו.

אלקנה, כך מסופר, נהג לתת לחנה מָנָה אַחַת אַפָּיִם. במקרה שלנו, הכוונה היא למנת בשר כפולה מזו שנתן לפנינה.

היום הביטוי שבמקורו היה לתת מנת אוכל כפולה, התקצר והפך ל"לתת מנה" במשמע של להטיח דברי כעס במישהו. אבל לא דברי כעס שמבטאים רוגז חולף, אלא כאלה שמבטאים זעם וחרון, משהו מרסק בעוצמתו.

 

הביטוי השני בא מהפסוק:

וְכִעֲסַתָּה צָרָתָהּ גַּם כַּעַס

בעולם שבו הגברים היו רשאים לשאת יותר מאישה אחת, ולכך נגיע בהמשך, הנשים שהיו נשואות לאותו גבר. התחרו זו בזו על מקומן בביתו, הן היו צרות, אויבות, זו לזו.  והביטוי שלפנינו אכן מתאר את יחסי האיבה ששררו בין שתי נשותיו של אלקנה.

 

היום הביטוי צרה, במשמעות שעליה מדבר התנ"ך, כבר לא קיים בחברה המערבית, מן הטעם שריבוי נשים אסור לפי חוק. אך שנאה כלפי צלע שלישית שחדרה למשפחה, קיימת גם קיימת.

 

 

ואחרי שהדקנו את הסגר על מחרוזת הפנינים שלנו, נפנה לענייננו.  

 

אלקנה, פנינה וחנה חיו בסביבות שנת 1100 לפנה"ס. ומכאן, שהם חיו בימים שבהם החברה הישראלית, הייתה עדיין חברה שבטית. חברה חקלאית של איכרים שישבו דרך קבע על אדמתם – ועובדה זו תהייה חשובה להמשך ענייננו.

 

השלושה התגוררו ביישוב שנקרא "רמתיים צופים", והנה צורת ההכפלה של רמה אחת, לשתי רמות.  ורמתיים, כך סבורים החוקרים, שכנה  סמוך לקרני שומרון של ימינו.

 

הסיפור של השלושה מתמקד בשנה שקדמה להולדתו של שמואל, בנם של חנה ואלקנה, שעל שמו נקרא הספר.

אבל אנחנו לא נדבר על שמואל, אלא נתמקד במה שאמרנו קודם: בשינויים החברתיים שהתחוללו באותם ימים , ובשבירת הקוד שקבע מי היא האישה הבכירה במשפחה, ומי עמדה במקום השני, הרחק הרחק מאחוריה.

 

ספר שמואל נפתח במילים הבאות, ואני קוראת רק את הפסוקים החשובים לנו:

 

וַיְהִי אִישׁ אֶחָד מִן הָרָמָתַיִם  צוֹפִים, מֵהַר אֶפְרָיִם, וּשְׁמוֹ אֶלְקָנָה …  וְלוֹ  שְׁתֵּי נָשִׁים.  שֵׁם אַחַת חַנָּה,  וְשֵׁם הַשֵּׁנִית, פְּנִנָּה.

וַיְהִי לִפְנִנָּה יְלָדִים, וּלְחַנָּה אֵין יְלָדִים.

 

וְעָלָה הָאִישׁ הַהוּא מֵעִירוֹ, מִיָּמִים יָמִימָה, לְהִשְׁתַּחֲו‍ֹת וְלִזְבֹּחַ לַיהוָה צְבָאוֹת בְּשִׁלֹה.

וְשָׁם – כלומר, בשילה נמצאו: שְׁנֵי בְנֵי עֵלִי  חָפְנִי וּפִנְחָס,  כֹּהֲנִים  לַיהוָה.

וַיְהִי הַיּוֹם  = זה היום שבו מתרחש הסיפור וַיִּזְבַּח אֶלְקָנָה; וְנָתַן לִפְנִנָּה אִשְׁתּוֹ  וּלְכָל בָּנֶיהָ וּבְנוֹתֶיהָ  מָנוֹת.  וּלְחַנָּה  יִתֵּן מָנָה אַחַת אַפָּיִם,  כִּי אֶת חַנָּה אָהֵב.

וַיהוָה סָגַר רַחְמָהּ.

וְכִעֲסַתָּה צָרָתָהּ = הכוונה לפנינה שהכעיסה את חנה. גַּם כַּעַס  = בגלל שחנה נענשה.  כִּי סָגַר יְהוָה  בְּעַד רַחְמָהּ.

וְכֵן יַעֲשֶׂה שָׁנָה בְשָׁנָה  מִדֵּי עֲלֹתָהּ בְּבֵית יְהוָה, כֵּן  תַּכְעִסֶנָּה (= כלומר פנינה השתלחה בחנה מדי שנה בשנה) וַתִּבְכֶּה  (הכוונה לחנה) וְלֹא תֹאכַל. 

 

וַיֹּאמֶר לָהּ אֶלְקָנָה אִישָׁהּ:  חַנָּה, לָמֶה תִבְכִּי וְלָמֶה לֹא תֹאכְלִי , וְלָמֶה  יֵרַע לְבָבֵךְ:  הֲלוֹא אָנֹכִי טוֹב לָךְ  מֵעֲשָׂרָה בָּנִים.

 

עד כאן.

 

 

שינויים חברתיים

לפני שנצלול אל תוך מערכת היחסים שהתקיימה בתוך המשולש המשפחתי, אני מבקשת להקדים ולהתייחס לתמורות דתיות וחברתיות שמזדקרות לעין מהפסוק

וְעָלָה הָאִישׁ הַהוּא מֵעִירוֹ, מִיָּמִים יָמִימָה, לְהִשְׁתַּחֲוֹת וְלִזְבֹּחַ לַיהוָה צְבָאוֹת בְּשִׁלֹה.

 

כוונת הפסוק היא שאלקנה ושתי נשותיו, שחיו ברמתיים צופים, נהגו מאז ומתמיד, מימים ימימה, לבוא למרכז דתי שעמד בשילה שבשומרון, כדי לקיים טקס דתי שאת טיבו אין אנו יודעים. בשילה, כך לפי ספר יהושע (יח, א), הוצב הארון שבו היו מונחים לוחות הברית, שקיבל משה במעמד הר סיני.

 

העובדה שאלקנה ומשפחתו נהגו להגיע מדי שנה בשנה למרכז הדתי שהיה בשילה,  מצביעה על התפתחות מעניינת בתחום הפולחן בישראל.

 

התמורות הדתיות והחברתיות שאליהן אני מתכוונת, הן אלו :

ספר בראשית שמיוחס לסביבות השנים שלמן 1800 ועד  סביבות שנת 1650 לפנה"ס, מספר שהאבות נהגו לקיים פולחן דתי, שבמהלכו הם הקריבו קרבנות לאלוהים.

 

מה שחשוב לנו כרגע, הוא שספר בראשית מדבר על תקופה שקדמה ב-650, אולי 700 שנים לזמנם של אלקנה ונשותיו.

הוא מתאר חברה נודדת, שעדיין לא חיה במקום קבוע, ולכן גם עבודת הפולחן שלהם, נדדה יחד איתם.

 

אברהם, יצחק ויעקב שהיו רועים, הלכו עם עדר הצאן  שלהם , ממקום מרעה אחד למשנהו. מעת לעת הם עצרו ואספו מספר אבנים, שאותן הניחו זו על גבי זו – וגל האבנים הקטן הזה, שימש להם כמזבח חד-פעמי, שעליו זבחו עז או כבשה.

הזבח היה פולחן דתי, שציין אירוע פרטי שהתרחש בחייהם.

 

הקמת מזבח חד-פעמי, לשם  עבודת פולחן אישית, הוא מאפיין מובהק לחברה נודדת, שעדיין אין לה אחיזה קבועה בקרקע.

הוא מאפיין לחברה שעדיין אין לה מוסד כוהני, מעין בד"ץ של ימינו, שבשם אלוהים מחלק תעודות הכשר לשחיטה, או לסחיטה.

 

הפולחן האישי מבטא מפגש ישיר של המאמין כלפי אלוהיו. כאן חשוב הקשר האישי, ולא מקום הפולחן, ולא הכוהן שקיים את הפולחן.

גם לאדמה וגל האבנים ששימש  כמזבח, אין שום משמעות של קדושה.

 

מכאן ברור שגם עבודות הפולחן שקיים משה בימים שבהם הוא ובני ישראל הלכו במדבר סיני, התבצעו על גבי מזבחות חד-פעמיים – וחולות מדבר סיני לא הפכו בשל המזבחות שהוקמו עליהם, לחולות קדושים.

 

ואם ענייננו הוא תמורות בתחום הפולחן, ראוי להוסיף ולומר, שלפי פרק א' שבספר ישעיהו, שמדבר על התקופה שבה בית המקדש שבנה שלמה עמד על תילו, אלוהים אהב דווקא את עבודת הפולחן הפרטית. זו שהתבצעה בדרכים, על גבי גל אבנים קטן,  על פני זו הממוסדת, שנחשבה בעיניו תועבה ושאותה ביצעו כוהנים, שידיהם, כך אמר הנביא, מלאו דמים.

 

נחזור לשנת 1100 לפנה"ס, ולזמנם של אלקנה ונשותיו.

אמרנו ש-650, אולי 700 שנים, מפרידות בין תקופת האבות לבין זמנם של אלקנה ונשותיו.

במהלך הזמן הארוך הזה השתנתה החברה הישראלית, ויחד איתה השתנו דרכי הפולחן.

במהלך השנים הארוכות האלה, הפכנו מחברה של משפחות שנדדו ממקום למקום, לחברה שבטית, של איכרים עובדי אדמה, שמתגוררים דרך קבע במקום אחד.

וברגע שהחברה התייצבה במקום אחד, גם עבודת הפולחן הארעית, התייצבה במקום אחד.

 

ובכל זאת, הפולחן לאלוהים היה עדיין אישי, לא ממוסד , ועדיין התקיים תחת כיפת השמים. ועדיין, למקום הפולחן, לאדמה שעליה נערך, לא הייתה שום משמעות של קדושה.

 

התנ"ך מזכיר מקומות פולחן בדן, בבית אל, שכם, עופרה, מצפה ומקומות רבים נוספים.  בכל המקומות האלה הפולחן ציין עניין פרטי בחייו של המקריב. ומי שקורא בספר תהילים, נוכח ברגע אחד שחלק גדול מהתהילות, מתארות את רחשי ליבו של האדם כלפי אלוהיו. ושאף אחת מהן לא מדברת על תפקידו של הכוהן או על קדושת האדמה שעליה נערך הפולחן!

 

תקופת השופטים נמשכה כ-150 שנה. בערך למן סביבות שנת 1200  לפנה"ס, ועד סביבות שנת 1050 לפנה"ס. בקצה האחרון של התקופה, חיו אלקנה ונשותיו.

בימיהם התחולל בישראל שינוי נוסף בתחום הדת : לצד עבודת הפולחן  הפרטית, שעליה דיברנו עד עכשיו – ושהוסיפה להתקיים, אנו מוצאים ניצנים ראשוניים לעבודת פולחן ממוסדת.

 

שילה, שאליה הגיעה משפחתו של אלקנה, הפכה מרכז דתי, שבראשו עמד עלי, שהיה כהן מקצועי, ושתפקידו כלל לא  ברור. ולצידו שמשו שני בניו:  חפני ופנחס.  ושניים אלה מהווים עדות לכך, שהכהונה החלה להיות מקצוע שעבר בירושה מאב לבן.

 

בוודאי כמה מהמאזינים, זוכרים שבספר שמות מסופר שהכהונה ניתנה לאהרון, אחיו של משה.  ושממנו היא עברה לצאצאיו אחריו.

זה אכן כתוב.

אלא שהתנ"ך עצמו מפריך דברים אלה.

יהושע, השופטים, שמואל, שאול ודוד ואחרים, לא היו צאצאים לאהרון ולא השתייכו לשבט לוי, שלו ניתנה הכהונה. גיבורים אלה הקימו מזבחות והקריבו קורבנות. ופירוש הדבר שהם ביצעו עבודת פולחן, שלפי ספר שמות הייתה שמורה לכהנים, בני אהרון.

 

בעתיד הרחוק, רק כאשר נגיע לתקופה שבה עמד בית המקדש השני, עבודת הפולחן תופקע באופן סופי מידי האדם הפרטי.

רק אז עבודת אלוהים האישית, שביטאה את הרגש הדתי העמוק של האדם, תהפוך עניין לכוהנים מקצועיים, שהחזיקו במפתחות לליבו של אלוהים , ולתאריכים בעלי משמעות מקודשת.

והדינמיקה הזו תמשיך להתפתח ותגיע עד ימינו. גל האבנים הקטן יהפך בהדרגה להיכלות עצומים ומפוארים. והכוהנים יהפכו לרבנים, שמוסמכים לתווך בין אלוהים שבשמים, לבין האדם הפשוט.

 

נחזור לאלקנה ולסביבות שנת 1100 לפנה"ס.

העובדה שאלקנה ובני משפחתו הגיעו לשילה שנמצאה במרחק של 20, 30 ק"מ מביתם שברמתיים צופים, מעידה על ראשית התבססות הפולחן במקום אחד.

 

היא מעידה שבישראל נמצאו אנשים שהגיעו ממקומות מרוחקים, כדי לקיים בשילה  טקס דתי, שאותו יכלו לבצע בכפר שבו חיו – וכאן צריך להוסיף ולדייק.

מרכז הפולחן שעמד בשילה, היה מרכז פולחן אזורי, ששירת אך רק את האוכלוסייה שחייתה באזור השומרון, ולא את זו שחייתה במקומות מרוחקים.

ועוד צריך להדגיש, שהמרכזה הזה לא החליף את מקומות הפולחן האחרים, שהתקיימו במקביל. ושילה לא נחשבה מקום קדוש,  למרות שהמסורת אומרת שארון הקודש נמצא בה.

 

האבולוציה הפולחנית הגיעה לשיאה בימינו, לא רק ביהדות, אלא גם בנצרות שצמחה מתוכנו. בהדרגה הפך הפולחן האישי לתעשייה כלכלית, שמגלגלת שמגלגלת בשם אלוהים, מילארדי דולרים בשנה.  אלא שלפי התנ"ך ולפי הנביאים, אלוהים העדיף את האוהל ששימש לו למשכן.

 

ואחרי שהצבענו על השינוי הפולחני שהחל מסתמן בסוף תקופת השופטים,  נפנה את אור הזרקור, לאלקנה ולשתי נשותיו.

 

בשנה שעליה מסופר, נהג אלקנה כפי  שנהג כל ימי ימיו.

למרות שהוא היה יכול לבצע את עבודת הפולחן ביישוב שבו חי, הוא נהג להגיע לשילה עם פנינה וחנה.

ובכל זאת, מכיוון שהפולחן היה עדיין עניין פרטי, אלקנה שחט בעצמו  את העז או את הכבשה שהביא עימו.

את החלק השומני של הקורבן, שנחשב לחלק המשובח של הבהמה, הוא שרף באש המזבח. ומעשה זה סימל את הטקס הדתי.

 

ואת הבשר חילק הוא חילק למנות.

כהרגלו, וכפי שעשה מאז ומתמיד, הוא נתן מנות בשר לפנינה ולילדיה. אך מכיוון שאלקנה אהב את חנה, הוא נתן לה מנת בשר כפולה בגודלה.

וכך אומר הכתוב:

וַיְהִי הַיּוֹם וַיִּזְבַּח אֶלְקָנָה. וְנָתַן לִפְנִנָּה אִשְׁתּוֹ וּלְכָל בָּנֶיהָ וּבְנוֹתֶיהָ מָנוֹת = כלומר מנה קצובה מבשר הקורבן,  וּלְחַנָּה יִתֵּן מָנָה אַחַת אַפָּיִם (=מנה כפולה) כִּי אֶת חַנָּה אָהֵב, וַה' סָגַר רַחְמָהּ.

 

נוהגו של אלקנה להכפיל את מנת הבשר של חנה הרגיז את פנינה. וכך, כמידת האהבה שהרעיף עליה,  היתה מידת הארס שהרעיפה פנינה באוזני האישה הצעירה, שלא הצליחה להרות.

והפעם, משלא יכלה חנה לשאת את אהבתו של זה, ואת שנאתה של זו, היא קמה ממררת בבכי, לשפוך את לבה ואת צערה לפני האלוהים. ואני מצטטת:

 

וַתָּקָם חַנָּה … וְהִיא מָרַת נָפֶשׁ,  וַתִּתְפַּלֵּל עַל ה' וּבָכֹה תִבְכֶּה. ….  וְהָיָה כִּי הִרְבְּתָה לְהִתְפַּלֵּל לִפְנֵי ה', וְעֵלִי (=הכהן שעליו דיברנו קודם) שֹׁמֵר אֶת פִּיהָ. וְחַנָּה, הִיא מְדַבֶּרֶת עַל לִבָּהּ, ורַק שְׂפָתֶיהָ נָּעוֹת, וְקוֹלָהּ לֹא יִשָּׁמֵעַ, וַיַּחְשְׁבֶהָ עֵלִי לְשִׁכֹּרָה.

וַיֹּאמֶר אֵלֶיהָ עֵלִי: עַד מָתַי תִּשְׁתַּכָּרִין, הָסִירִי אֶת יֵינֵךְ מֵעָלָיִךְ. וַתַּעַן חַנָּה וַתֹּאמֶר: לֹא אֲדֹנִי, אִשָּׁה קְשַׁת-רוּחַ אָנֹכִי, וְיַיִן, וְשֵׁכָר, לֹא שָׁתִיתִי.  וָאֶשְׁפֹּךְ אֶת נַפְשִׁי לִפְנֵי ה'.

 

ממרחק השנים אנחנו מזדהים עם שברון לִבה של חנה  ומגנים את פנינה על שהתעמרה בה בשל עקרותה

אלא שחנה ופנינה לא חיו בימינו.

ומי שעורר את זעמה של פנינה היה אלקנה, ששבר את הכללים שהיו נהוגים בחברה שבה חיו  – ולכך צריך לתת את הדעת.

 

נשים בכירות

 

כאשר אנחנו מדברים החברה שחייתה בעולם הקדום, אנחנו מדברים על חברה מסורתית שהתייחסה בחיוב לריבוי נשים.

ולכך היו שתי סיבות עיקריות, שמתכתבות עם הפרשה שבה אנחנו עוסקים.

 

הסיבה הראשונה הייתה תוחלת החיים הקצרה של בני העולם הקדום, שחיו בתקופת התנ"ך, ולאחריה.

לדברי החוקרים תוחלת החיים של הנשים הייתה 30 שנה ושל גברים 35 שנים.  חשוב להדגיש שכאשר אנחנו מדברים על "תוחלת חיים", אנחנו מדברים על ממוצע. ומכאן ברור שהיו נשים וגברים שהגיעו לגיל מבוגר בהרבה.

 

הסיבה השנייה מסבירה מדוע נשים חיו בממוצע, חמש שנים פחות מגברים.

לדברי החוקרים הסיבה העיקרית לכך, הייתה שיעורי תמותה גבוהים מאד של נשים במהלך הלידה, או מסיבוכים שבאו לאחריה – ועל כך דיברתי בפירוט בספר שלי התנ"ך היה באמת, שאת הפרטים לו, אמסור בסוף הפרק הזה.

 

כאשר אנחנו מדברים על חברה, שבה תוחלת החיים הייתה כל כך נמוכה, אנחנו מדברים על חברה שלא מזדקנת.

אנחנו מדברים על חברה שבה שיעור התמותה של צעירים הוא גבוה מאד, ומושך את הממוצע כלפי מטה.

והמצב הזה הפוך למה שקורה בימינו בחברה המערבית, המודרנית. שבה תוחלת החיים של האישה היא 82 שנים, ושל הגבר 79 שנים.

ולכן אנחנו חיים בחברה מזדקנת, שהיא נושא בפני עצמו, שכל מי שעוקב אחרי החדשות, מודע לו היטב.

 

אבל אלקנה ומשפחתו חיו לפני למעלה מ-3000 שנה.  ומכאן שהם חיו בתקופה שבה החברה סבלה משיעורי תמותה עצומים של ילדים ואנשים צעירים. הם חיו בחברה שנמצאה תמיד על סף שרידותה.

 

ומציאות זו מסבירה מדוע  הקדמונים עודדו גברים לשאת  מספר נשים רב.

באופן טבעי, ככל שלגבר היו יותר נשים ויותר ילדים, כך סיכויי השרידות של משפחתו היו גדולים יותר.

ומכאן מובן שהתפקיד היחיד שנועד  לאישה, היה ללדת ילדים לגבר שלו הייתה נשואה. ופריון האישה היה המדד הראשון שקבע את מקומה בבית בעלה.

 

אישה שילדה בנים ובנות, מילאה את חובתה כלפי בעלה וכלפי החברה שבה חייתה.

לעומתה, אישה שהתקשתה להרות, דוגמת חנה, הפכה נטל כלכלי ומטרה ללעג. אישה עקרה לא הרוויחה את פרוסת הלחם שהכניסה לפיה, ובוודאי שלא הייתה ראויה לקבל מנת בשר כפולה !

 

סדר הדברים הנכון אומר שפנינה, ולא חנה, היתה ראויה לקבל מנת בשר כפולה. פנינה הייתה האישה שמילאה את חובתה כלפי אלקנה  וילדה לו בנים ובנות. בזכותה הוא עמד בראש בית אב מבוסס. ובזכותה אלקנה היה אדם מכובד בקהילה שבה חי.

בזכות היותה אישה פורייה, פנינה הייתה אישה מכובדת.

 

לעומתה חנה התקשתה להרות. ולכן היא נמצאה בתחתית הסולם ההיררכי במשפחתה.

 

אלא שאלקנה אהב את חנה ופינק אותה. ובכך, אם נודה על האמת, הוא סלל את הדרך לגברים שהתבגרו וביססו את עצמם לצִדה של אשת נעוריהם,  ולאחר מכן זנחו אותה לטובת אישה צעירה ממנה.

 

אלא שבימינו האישה יכולה להתגרש מבעלה, ועל הדרך לרוקן את חשבון הבנק ולהסית נגדו את הילדים.

לעומת זאת, האישה שחייתה בתקופה הקדומה, לא יכלה להתגרש מבעלה. פשוט מפני שהפרוצדורה המשפטית הזו, עדיין לא התקיימה.

 

חשוב לציין שגם גברים לא התגרשו מהאישה שילדה להם בנים ובנות.

אך מכיוון שהיו רשאים לשאת אישה שנייה ושלישית, הם יכלו להתעלם מהאישה שמבחינתם, כבר עשתה את שלה.

עובדה זו מסבירה מדוע בנוכחות האישה הראשונה, אלקנה פינק  והרעיף דברי אהבה באוזני אשתו הצעירה. אלקנה היה יכול להתייחס באדישות מוחלטת לאישה שסיימה את תפקידה, ולתת לה מנת בשר מופחתת.

ופנינה שקופחה והושפלה, גבתה מחנה את מחיר עלבונה.

 

  קִצפה של פנינה בשל נתח בשר כפול שלו זכתה חנה, נראה מגוחך בימינו.  וכי מה היה בנתח הבשר הזה, שהרגיז אותה בכל פעם מחדש?

 

האמת היא שמנת בשר כפולה לא היתה עניין של מה בכך.  ולא בכדי נטפלה פנינה לחנה, דווקא בימים שבהם התקיים זבח.

 

בתקופת התנ"ך לא היו חוות עצומות לפיטום בקר,  כבימינו.

משפחות חקלאיות החזיקו ברשותן כמה ראשי צאן, או פרה אחת, לתצרוכת החלב היומית.

בשר אכלו רק בעת טקס דתי, או באירוע חגיגי,  או כאשר הבהמה עמדה למות.

 

ומכיוון שבשר נחשב מזון משובח, שאכילתו היתה שמורה לאירועים חגיגיים, נוהגו של אלקנה להכפיל את מנת הבשר של אשתו העקרה, הכפילה באותו יחס את מידת עלבונה של פנינה.

 

גיל נישואין ועקרותה של חנה

אני מבקשת להסתכל על הדברים מנקודת מבט נוספת, ולחזור לטענה שתוחלת החיים של הנשים בעולם הקדום, עמדה על 30 שנה.

 

צריך לשים לב שלפי התנ"ך הנימוק לעקרותה של חנה,  זהה לזה של שרה ורחל שחיו לפניה. ושגם אותן עצר אלוהים מלדת. ציטוט: וַיהוָה סָגַר רַחְמָהּ.

הכוונה, כמובן, לרחמה של חנה.

 

אך בנוסף לסיבה התיאולוגית, שתולה את עקרותה של חנה ברצון אלוהים, יכולה להיות סיבה ארצית, שמסבירה מדוע היא לא הצליחה להרות בשנות נישואייה הראשונות.

והסיבה הזו מתייחסת לגיל הנישואין שהיה מקובל בעולם הקדום, שגם אליו התייחסתי בספר שלי.

 

כאשר אנחנו מגיעים לסוגיה זו, אנחנו חדלים לדבר על נישואיי נשים.

אנחנו מדברים על נישואיי ילדות.

אנחנו מדברים על כך שגיל הנישואין של ילדות היה ,10,11  שנים.  ואם לילדה היה מזל, היא נישאה בהיותה כלה קשישה, בת 12 שנים.

מזעזע, אך זו הייתה המציאות – והמציאות הזו עדיין נוהגת במדינות העולם השלישי. ובמידה קצת פחות קיצונית, היא מתקיימת גם בחצר האחורית של מדינת ישראל.

 

חשוב להדגיש, שלא היה שום קשר בין גיל הנישואין, לבין המחזור החודשי של הנערה.

אלה שני עניינים נפרדים ואין לקשור ביניהם.

 

אך קיים, גם קיים, קשר מובהק בין גיל הנישואין , בין הפוריות של הנערה , ובין שיעורי התמותה הגבוהים של נערות בעת לידה, ומסיבוכים שלאחר הלידה.

ועכשיו הגיע הזמן להשלים את הסיבוב שבו פתחנו קודם,  ולקשור אותו לעקרותה של חנה.

 

כידוע, בגיל 18 האישה מגיעה לבשלות פיזית מלאה.  עכשיו האגן שלה חזק והיא יכולה לשאת 9 חודשי היריון, ולעמוד בקשיי הלידה.

המצב הזה לא מתקיים אצל  נערה שנכנסת להיריון בגיל 14, או 15.

אמת היא שנערה יכולה להיכנס להיריון בגיל זה,  אך היא עדיין קטנה. והאגן שלה צר ולא מסוגל לשאת 9 חודשי היריון.

במצב זה, ובמיוחד כאשר אנחנו מדברים על העולם הקדום, קיים סיכוי גבוה מאד שהנערה תאבד את הוולד, או שתלד לפני תום מועד ההיריון.

ותמותת נשים בעת הלידה, או לאחריה, היא הסיבה העיקרית שמסבירה מדוע הן חיו 30 שנה בממוצע.

ולכך יש להוסיף, שסיכויי השרידות של תינוק שנולד בטרם עת, היו נמוכים מאד. וגם הם השפיעו על תוחלת החיים הנמוכה.

 

 

נחזור לחנה

 

אם חנה נישאה כשהיתה כבת 11 שנים, אפילו 12 שנים, כפי שהיה מקובל בימיה ;  ומסיבה זו או אחרת, היא לא הצליחה להרות עד שמלאו לה 18 שנים, הרי שהיא נחשבה עקרה במושגי הזמן שבו חייתה.

עד אותו זמן הספיקה פנינה להרעיל בלשונה מנות בשר רבות, שבהן פינק אלקנה את אשתו האהובה.

 

ואולם אפשר שלנוהגו של אלקנה היתה סיבה נוספת, לאהבתו את חנה.

 

הקשר בין סל מזון עשיר ובין פוריות, היה ידוע לקדמונים. ולא בכדי התנ"ך קושר יופי עם שומן ; ו"בריאות בשר"  עם בריאות גופנית.  רזון, לעומת זאת, נקשר עם חולי, רעב  ומחסור.

לפיכך, אם דאג אלקנה לבריאותה של אשתו הצעירה, ורצה לעזור לה להתבגר ולהתחזק, הרי שנהג בשכל רב כאשר שם בצלחתה מנת בשר כפולה, עשירה בשומן וחלבונים.

 

אם נניח ששמואל נולד כאשר חנה היתה אישה "קשישה" כבת 18-או 19 שנה, ולא נערה בת 15 או 16, הרי שהוא נולד לבחורה  בריאה וחזקה, שהגיעה לבגרות גופנית מלאה. ושלוש השנים שנוספו לה, הן מאד מאד משמעותיות בהתפתחותה של נערה.

 

מנקודת מבט ארצית , חנה בגיל 18 היתה במצב גופני אידיאלי ללדת ילדים. ואכן לאחר שנולד שמואל, היא  ילדה במזל טוב עוד חמישה ילדים (שמואל א' ב, כא), וחוץ מלאה ורעומה, היא האישה הפורייה ביותר הנזכרת בתנ"ך.

 

נסכם את הסיבוב שעשינו בפרק זה.

 

התמקדנו כאן  בשני עניינים שזורים אור על החברה הישראלית שחייתה בתקופת התנ"ך.

דיברנו על ניצני ההתפתחות של הפולחן הדתי בישראל, שתחילתו מזבח אבנים שנערם  לצידי הדרך. וסופו בהיכלות עצומי מידות, ורבנים וכמרים שלובשים שמלות מהודרות, מייצגים את הקדושה עלי אדמות.

 

הנושא השני שבו עסקנו התמקד במשפחתו של אלקנה. משפחה שבה נשבר הקוד  שקבע את מקומה של האישה שחייתה בבית שבו הגבר היה נשוי לשתי נשים. האחת פורייה ומבוגרת. והשנייה צעירה שהתקשה להרות.

 

לדעתי, צריך לקחת בחשבון גם את האפשרות ההפוכה, שלפיה שום קוד לא נשבר. ומה שראינו בבית אלקנה, היה המצב שהתקיים בבתים רבים. ולא רק אישה עקרה הייתה קורבן להשפלה, אלא גם האישה המבוגרת, שלאחר שילדה בנים ובנות, היא סיימה את תפקידה.

 

ועד כאן תודה רבה ולהתראות בפרק הבא.

 

קרדיטים

 

אך לפני שניפרד אני מבקשת להודות לאביב מלכה, עורך הקול של התכנית.

 

הפודקאסט של התנ"ך משודר במסגרת הפודקאסט שנקרא דברי הימים, בהגשתו של ד"ר אילן אבקסיס.

 

ניתן להגיע לשני הפודקאסטים, של אילן ושלי, לפי הקישורים המצורפים למטה, וכמובן שדרך הגוגל והפייסבוק. מי שמעוניין, מוזמן להצטרף לרשימת התפוצה שלנו.

דברי הימים

הפודקאסט של התנ"ך

ושוב, זה הזמן להזכיר שהפודקאסטים של אילן ושלי, הם פרויקט ייחודי,  שאין לו שני בארץ.

 

כדי שנצליח, חשוב שהמאזינים ישתפו  התכניות שלנו דרך הרשתות החברתיות.

התנ"ך הוא הספר של כולנו.  בואו לא ניתן לו, ללכת לאיבוד. לא בגלל חוברות הלימוד המזעזעות שנלמדות בבתי הספר של הילדים שלנו, ולא בגלל שהמפלגות החרדיות סוחטות בשמו את המדינה ואותנו.

 

את הספר שלי התנ"ך היה באמת, ניתן לרכוש בסטימצקי במחיר מלא, או דרכי בהנחה משמעותית.

הספר תורגם לאנגלית, תחת השם DAILY LIFE IN BIBLICAL TIMES

הוא מתנה מצוינת לאנשים שלא יודעים עברית. אפשר לרכוש אותו באמזון, או אצלי. ניתן ליצור איתי קשר ישיר דרך הפייסבוק.